Asset Publisher Asset Publisher

Ogień Niepodległości zapłonął na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec

Ogień Niepodległości z pola bitwy i żołnierskich grobów z Kostiuchnówki na Ukrainie, miejsca chwały Legionów Polskich, dotarł na Południowe Podlasie.

8 listopada Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec wraz z Andrzejem Nowakiem, prezesem  Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 1 Pułku Strzelców Konnych oraz  mł. bryg.  Pawłem Jakubowiczem, zastępcą dowódcy  Jednostki Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzecu Podlaskim – odebrali go z  Nadleśnictwa Lubartów.
Następnie Ogień Niepodległości przekazany został samorządom a za ich pośrednictwem  młodzieży ze  szkół w gminach: Kąkolewnica, Międzyrzec Podlaski, Drelów, Komarówka Podlaska i Mieście Międzyrzec Podlaski.  Podczas Święta Niepodległości 11 listopada zapłonęły od niego znicze w miejscach pamięci, przy żołnierskich grobach i pomnikach.  – Ogień otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Parczew, poprzez Nadleśnictwo Lubartów. Przekazujemy go samorządom i młodzieży z terenu Międzyrzecczyzny. Mam nadzieję, że pozwoli to młodym ludziom nie zapomnieć o bohaterach, którzy walczyli o naszą niepodległość. Dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju – podkreślał nadleśniczy L. Michalec.
Międzyrzecka delegacja zapaliła też Ogień Niepodległości w dwu miejscach: na terenie leśnictwa Leszczanka, gdzie znajduje się pomnik – leśna  zbiorowa mogiła żołnierzy AK z oddziału „Zenona”, poległych w walce z Niemcami w lipcu 1944r. Drugim był symboliczny krzyż, postawiony w miejscu  gajówki Szymona Pawluka, gajowego - unity, który poniósł męczeńską  śmierć w obronie świątyni w Drelowie.
Ogień Niepodległości przenieśli  do Polski harcerze,  dziewiętnastą już sztafetą rowerową,  pokonując ponad 700- kilometrową trasę.  Tradycyjnie  na początku listopada harcerze i instruktorzy z hufca ZHP Zgierz przemierzają trasę do Kostiuchnówki na Ukrainie, by zapalić znicze na grobach polskich legionistów, którzy polegli tam w bojach w  1915r oraz od 4-6 lipca  1916r. Bitwy te miały istotne znaczenie dla losów Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas dorocznych uroczystości na cmentarzu legionistów pobierany jest ogień, z którym uczestnicy sztafety wyruszają w drogę powrotną do Polski. Przekazują go samorządom, szkołom, instytucjom oraz mieszkańcom miast położonych na trasie przejazdu. Zwieńczeniem inicjatywy jest symboliczne złożenie Ognia Niepodległości na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, podczas głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.