Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy las z „Radiem dla Ciebie”

"Z Łosiem przez las" w Nadleśnictwie Międzyrzec

Od 2 lutego Polskie Radio Rozgłośnia Regionalna „Radio dla Ciebie” S.A rozpoczęło nowy cykl reporterski    „Z Łosiem przez las”. Audycje powstają przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie, w ramach kampanii promocyjnej LP: „Dla Lasu, Dla Ludzi”. Gospodarzem programów jest red. Piotr Łoś, który w maju  gości na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec.

- W pierwszej audycji wybraliśmy się do Leśnictwa Żelizna, gdzie właśnie kończyło się sadzenie lasu, czyli odnowienie tej powierzchni leśnej, z której leśnicy wycieli drzewa, mające już odpowiedni wiek, pozwalający na ich wyrąb. Ale że pustki w przyrodzie być nie może, przeto leśnicy  sadzili młody las z pomocą młodzieży – wyjaśnia red. P. Łoś. W audycji wzięli udział: Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec, Małgorzata Chmura – specjalista Służby Leśnej i Maria Szewczyk – nauczycielka wraz z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej. – Sadzenie prowadziła szkoła  w ramach współpracy  z naszym nadleśnictwem. Wpisuje się ono także w kampanię „1000 drzew na minutę”, prowadzoną w Lasach Państwowych – wyjaśnia P. Kowalczuk.

Co roku leśnicy sadzą ok.500 milionów nowych sadzonek, co daje aż 1000 drzew na minutę. – Sadzeniem młodego lasu zajmują się przede wszystkim  zakłady usług leśnych, które świadczą usługi na rzecz nadleśnictwa – dodaje nadleśniczy. Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska. Sadzą więc takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie  na danej glebie, dzięki czemu  las jest bardziej odporny na zagrożenia.

W Nadleśnictwie Międzyrzec

Nadleśnictwo Międzyrzec zaplanowało  w tym roku  wykonanie odnowień na powierzchni 121 ha, do czego zostanie zużytych ok. 800 tys.  sztuk sadzonek. Wśród gatunków iglastych dominują: sosna zwyczajna, modrzew europejski, świerk pospolity. Gatunki liściaste to: brzoza brodawkowata, olsza czarna, dąb szypułkowy, klon jawor, klon pospolity oraz lipa drobnolistna. – Sadzonki pochodzą głównie  z naszej  szkółki leśnej zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. W niewielkiej ilości korzystamy z sadzonek zakupionych w szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Gościeradów; są  to sadzonki mikoryzowane, z zakrytym systemem korzeniowym, które przeznaczmy na tzw. uprawy pochodne, tj „elitę genetyczną” sadzonek – podkreśla P. Kowalczuk. Sadzonka z zakrytym system korzeniowym nie przeżywa stresu” spowodowanego wyjęciem ze szkółki i posadzeniem na powierzchni, w której będzie rosła. Produkcja takich sadzonek pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią, poza tym sadzonki łatwiej się przyjmują i w pierwszych 2-3 latach szybciej rosną. W tym roku Nadleśnictwo Międzyrzec posadziło 60 tys. sadzonek sosny, 5 tys. modrzewia oraz 9 tys. sadzonek buka z zakrytym systemem korzeniowym

Audycje poświęcone życiu i pracy leśników  można usłyszeć w każdy piątek o godz. 6.35 na FM 103,4. Audycji z Nadleśnictwa Międzyrzec  posłuchaj  TUTAJ;

Link do audycji:

http://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-miedzyrzec-cz-1/