Asset Publisher Asset Publisher

99 Rocznica odzyskania niepodległości

Z udziałem delegacji leśników 11 listopada w Międzyrzecu odbyły się uroczystości 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w kościele św. Józefa. Odprawili ja proboszczowie wszystkich międzyrzeckich parafii pod przewodnictwem ks. infułata Kazimierza Korszniewicza.

Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów Miasta, gdzie liczne delegacje złożyły kwiaty. Leśników reprezentował   Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec  wraz z  Krzysztofem Gajeckim, komendantem Straży Leśnej.  Podobnie jak w latach ubiegłych burmistrz Zbigniew Kot wręczył statuetki Międzyrzeckich Orlików. Za społeczną pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o historii, kulturze i tradycji nagrodzono Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego. Były także dwa Orliki za pracę na rzecz promocji miasta i utrwalanie istotnych wydarzeń z życia społeczności lokalnej. Odebrali je przedstawiciele tygodnika „Wspólnota Międzyrzecka” oraz portalu „Miedzyrzec.info”. Miłym akcentem święta było wypuszczenie białych i czerwonych baloników.

Z Placu Jana Pawła II poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy wyruszyli na cmentarz przy ulicy Brzeskiej. Prowadziła ich Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji oraz orkiestra dęta z Łomaz. Przy zbiorowej mogile z 1918 r. odbył się Apel Poległych połączony z modlitwą za zmarłych.

Obchodom święta towarzyszył III Rodzinny Bieg Niepodległości. W biegu na dystansie prawie dwu kilometrów wzięło udział ok. 100 osób. Zwieńczeniem dnia był wieczorny koncert  pieśni patriotycznych, który odbył się w międzyrzeckiej Szkole Muzycznej. Wybrzmiały one w wykonaniu członków i przyjaciół Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

W nawiązaniu do historii

Dla Międzyrzeca pierwsze dni wolności na zawsze zapisały się nie tylko radością, ale i wielką tragedią. - W wielu miastach Polski rozbrojono wojska zaborców i trwała radość z pierwszych dni wolności. W Międzyrzecu historia potoczyła się nieco inaczej. Rankiem 16 listopada 1918 r. do miasta wtargnęli Niemcy i po trzydniowej masakrze obrońców i mieszkańców, jeszcze na miesiąc powrócił okupacyjny terror – przypomniał prowadzący uroczystości dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. To właśnie ofiarom tych dni mieszkańcy  miasta co roku oddają hołd - składają wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Miasta i idą w uroczystym pochodzie do ich mogiły na cmentarzu parafialnym przy ulicy Brzeskiej.