Asset Publisher Asset Publisher

LEŚNICY Z MYŚLIWYMI U MATKI BOŻEJ KODEŃSKIEJ

Mimo niesprzyjającej pogody ponad pół tysiąca leśników i myśliwych z rodzinami oraz zaproszeni goście przybyli w sobotę, 17 czerwca, do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu by wziąć udział w VI Pielgrzymce Leśników i Myśliwych Podlasia. Wśród nich była 22.osobowa grupa z Nadleśnictwa Międzyrzec, na czele z nadleśniczym Leszkiem Michalcem.

Uroczystości rozpoczęła procesja z kopią Cudownego Obrazu spod bazyliki kodeńskiej do kościoła Ducha Świętego. W strugach rzęsistego deszczu  pielgrzymom towarzyszyły poczty sztandarowe: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwa Chotyłów oraz 14. kół łowieckich. Wraz z leśnikami i myśliwymi obecni byli m.in.: dyrektor lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych Jerzy Sądel ze swoim zastępcą Adamem Kornatem, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Roman Laszuk, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Białej Podlaskiej, przedstawiciele służb mundurowych: straży granicznej, policji, straży pożarnej oraz samorządowcy.

Sanktuaria – by  podnosić z kolan….

W świątyni kustosz sanktuarium o. Damian Dybała odczytał przesłanie bp. Tadeusza Lityńskiego. Krajowy duszpasterz leśników przypomniał w nim, iż obok patronów leśników i myśliwych, w tym roku wpatrujemy się szczególnie w postać św. brata Alberta Chmielowskiego. – Jego słowa są inspiracją do udanego życia zawodowego i rodzinnego. Trzeba nam być dobrym jak chleb, który leży na stole , i z którego każdy może sobie wziąć, jeśli jest głodny - wskazywał  bp. Lityński.

Koncelebrowanej eucharystii przewodniczył ks. Wiesław Oleszek, duszpasterz leśników z diecezji zamojsko–lubaczowskiej. Oprawę muzyczną przygotował Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar", działający przy lubelskiej dyrekcji LP.  W homilii ks. Ryszard Podpora, duszpasterz leśników archidiecezji lubelskiej, wskazywał na znaczenie sanktuariów w życiu człowieka – Po to są sanktuaria: Jasna Góra, Kodeń,  Matka Boża Płacząca z Lublina i inne miejsca, które nawiedzamy, po to jest modlitwa w życiu człowieka, by podnosić z kolan…. Może ktoś długo czekał na tę wyprawę do Kodnia, bo właśnie tego potrzebuje. Chciałbym prosić Pana Boga, przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, by ten dar został mu dzisiaj udzielony – podkreślał. Kaznodzieja zwracał uwagę, iż w sanktuariach dokonują się często życiowe przełomy, pozwalające na opowiedzenie się w życiu po stronie dobra. – Po to jest kościół parafialny, po to są sanktuaria, by pokazywać drogę zjednoczenia – zwłaszcza w chwilach zwątpienia. Są  także po to, by w nich korzystać z przebaczenia i uczyć się przebaczać- podkreślał. Kaznodzieja wyjaśniał, iż w sanktuariach człowiek uczy się głębokiej wiary, której trzeba się trzymać, a wówczas nic nas w  życiu nie będzie w stanie złamać.

W podziękowaniu za miniony rok

Druga część pielgrzymkowego spotkania stała się okazją do podsumowania wspólnych działań leśników i myśliwych. Dyrektor lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych Jerzy Sądel został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Łowiectwa  Okręgu Bialskopodlaskiego", który w imieniu myśliwych wręczył Witold Wójtowicz, członek Naczelnej Rady Łowieckiej oraz Roman Laszuk, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Białej Podlaskiej – Chcemy podziękować m.in. za to, że nasze koła łowieckie mogły podpisywać umowy dzierżawne w atmosferze życzliwości, co jest dużą zasługą pana dyrektora – podkreślał Andrzej Daniluk, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej. Z kolei dyr. J. Sądel zwracał uwagę, iż leśnicy przybyli w pielgrzymce do Matki Bożej Kodeńskiej, by dziękować  za miniony rok. - Chciałbym podziękować wszystkim leśnikom naszej dyrekcji. To dzięki waszej pracy jest ona obecnie tak dobrze postrzegana - podkreślał. Odniósł się także do ataków, kierowanych  pod adresem  leśników  w Puszczy Białowieskiej. - Leśnicy wiedzą najlepiej w jaki sposób gospodarować lasami. Rozumieją to również myśliwi, dlatego kroczymy razem z nimi wspólną drogą - podsumował J. Sądel.

Za owocną współpracę dziękował  wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. - O tym jak ważna jest rola leśników i myśliwych świadczą nie tylko wypowiedziane słowa, lecz także wiele wieków tradycji - zwracał uwagę. Na ręce dyrektora J. Sądla złożył podziękowanie za uporządkowanie stanu prawnego gruntów LP, myśliwym zaś wyraził uznanie za zaangażowanie w zwalczanie ASF w północno-wschodniej części województwa lubelskiego. Mariusz Kiczyński, przewodniczący rady powiatu bialskiego, wskazywał na konkretne działania Lasów Państwowych, wspierające samorządy jak też możliwość działania bez przeszkód leśników – samorządowców. Pielgrzymkę zakończyło spotkanie integracyjne na kalwaryjskich błoniach, na których pojawiły się w tym dniu zielone namioty.

Już od sześciu lat…

Pielgrzymka leśników i myśliwych Podlasia wraz z rodzinami do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu odbyła się po raz pierwszy w 2012r, z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Chotyłów i Oblatów Maryi Niepokalanej z Kodnia. Początkowo miała ona charakter lokalny, ograniczający się do północnej część lubelskiej dyrekcji LP. W następnych latach brała w niej udział większość nadleśnictw dyrekcji lubelskiej oraz jednostki z sąsiednich dyrekcji. Podczas drugiej pielgrzymki został poświęcony i nadany Nadleśnictwu Chotyłów sztandar. W ubiegłym roku do pielgrzymki dołączyli  myśliwi Okręgu Bialskiego. W tym roku leśnicy pielgrzymowali z myśliwymi po raz drugi. Głównym  organizatorem pielgrzymki jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwo Chotyłów oraz Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy PZŁ Biała Podlaska.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj link<<<