Asset Publisher Asset Publisher

POSADŹ SWOJE DRZEWKO

Młodzież szkolna i KSOPiT posadzili młody las

Nadleśnictwo Międzyrzec zaplanowało w tym roku wykonanie odnowień na powierzchni ponad 117 ha, do czego zostanie zużytych ok. 760 tys sadzonek. Sadzeniem młodego lasu zajmują się przede wszystkim zul-e, których wsparli tym razem członkowie międzyrzeckiej Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji  oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach.

Las na jubileusz

Sadzeniem lasu, w tym jubileuszowych dębów, uczcili 10- lecie istnienia członkowie i sympatycy Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. 40 osobowa grupa spotkała się 1  kwietnia  na terenie szkółki leśnej w Żerocinie, by po wysłuchaniu krótkiego instruktarzu leśniczego Mirosława Szczepaniuka, udać się do pracy  na terenie  plantacji świerkowej. Wysadzono ok. 500 sadzonek świerków pod czujnym okiem nadleśniczego Leszka Michalca i sekretarza nadleśnictwa Adama Szulika. Na pamiątkę jubileuszu, przy wiacie edukacyjno – szkoleniowej posadzono dziesięć dębów – Niech będą one widocznym i trwałym znakiem  10-lecia istnienia stowarzyszenia jak też przypominają  o  celach naszych działań – podkreślał  Andrzej Nowak, komendant KSOPiT.

Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji powstała jesienią 2007r i od tego czasu ściśle współpracuje z nadleśnictwami lubelskiej dyrekcji LP: Międzyrzec, Radzyń, Biała Podlaska i Sarnaki. Celem stowarzyszenia jest m.in. podejmowanie działań, zmierzających do poznania i ochrony przyrody, poznanie historii regionu i opieka nad miejscami pamięci narodowej.

 

Młodzież sadzi las

Wcześniej, 30 marca  las na terenie szkółki leśnej w Żerocinie posadziła młodzież ze Szkoły Podstawowej  w Rudnikach. Ponad 20 osoba grupa  uczniów, pod opieką Sławomira Litwiniuka, zdobywała nie tylko praktyczne umiejętności w sadzeniu lasu – poznała także zasady funkcjonowania szkółki. Uczestnicy lekcji  terenowej posadzili lipy w otoczeniu wiaty edukacyjno – szkoleniowej; szpaler kilkudziesięciu drzew. - Zapraszamy do pracy młodych m.in. po to, by wzrastała w nich świadomość, że las może pojawić się sam ale dużo łatwiej i szybciej będziemy go mieli wówczas, gdy sami go  posadzimy. Chcemy także uzmysłowić celowość naszych działań i  pokazać młodzieży, że wycinka drzew nie jest bezmyślna, lecz prowadzi do wymiany pokoleń w lesie – podkreśla nadleśniczy L. Michalec. Młodzież wysłuchała  informacji  o szkółce; w tym o zasadach  hodowli  sadzonek oraz ich przygotowaniu do odnowień i zalesień.

 I ty posadź swoje drzewko

Międzyrzeccy leśnicy zachęcają do sadzenia własnych drzew. – Każdy powinien zasadzić swoje drzewo, np. z okazji ślubu, narodzin dziecka czy innych ważnych jubileuszy – podkreśla Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec.

Na terenie nadleśnictwa istnieją trzy  oddalone od siebie szkółki o łącznej powierzchni ok. 7 ha, funkcjonujące pod nazwą „Szkółka leśna Żerocin", na terenie leśnictwa Sitno . Rocznie produkuje się tam ponad 1810 tys.  sadzonek; z czego  ok. 690 tys.  stanowią gatunki iglaste a  ponad  1130 tys.  - liściaste.

Szkółka prowadzi sprzedaż sadzonek. Cennik - tutaj

W 2016r sprzedano  na rynku lokalnym ok. 217 tys sadzonek. - Warto zachęcać do sadzenia lasu. Można też posadzić swoje  drzewo z okazji ślubu, narodzin dziecka czy innego ważnego jubileuszu. To są żywe i piękne pomniki, dzięki którym będziemy z nostalgią wspominali czasy, które minęły – podkreśla L. Michalec. – Ważne żebyśmy pamiętali przy tym, że drzewa to żywe organizmy i powinniśmy je posadzić tak, by nam nie przeszkadzały a upiększały otoczenie i życie – dodaje nadleśniczy.

Szkółka leśna Żerocin czynna jest w dni robocze od godz. 7.00 do 10.00. Dodatkowych informacji udzielają: Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego, tel. 503 009 801 oraz  leśniczy Mirosław Szczepaniuk - tel. 504 179 254 - szkółka.