Asset Publisher Asset Publisher

W WALCE Z KORNIKIEM OSTROZĘBNYM

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Międzyrzec – cz.1

Z mikrofonem „Radia dla Ciebie” red. Piotr Łoś zawędrował do międzyrzeckich lasów, w których pojawił się kornik ostrozębny.  Stało się to już jesienią  2015r, kiedy to w lasach nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP zauważono wzmożoną gradację  kornika. Główną jej przyczyną były warunki atmosferyczne panujące latem tego roku. Wysokie temperatury i długotrwały brak opadów spowodowały znaczne obniżenie poziomu wód i osłabienie drzewostanów, a jednocześnie były to warunki sprzyjające rozwojowi kornika ostrozębnego. Ze szkodami, spowodowanymi kornikiem Nadleśnictwo Międzyrzec boryka się do dziś.

Podstawowym zabiegiem ochronnym jest wycinanie drzew i wywożenie zasiedlonego drewna z lasu. Istotne, aby stosować metodę działania „przed szkodnikiem”, tzn. drzewa muszą być wyszukane i wycięte, zanim kornik je zabije i opuści żerowisko. Ważne jest też spalanie i usuwanie odpadów pozrębowych, które wykonuje się zgodnie z „Instrukcją ochrony lasu”, dopuszczającą używanie ognia technologicznego.

W lasach zagrożonych przez kornika prowadzi się systematyczną kontrolę drzewostanów.

O występowaniu kornika w międzyrzeckich lasach, problemach z tym związanych oraz o metodach jego zwalczania mówił w audycji Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego.

Linki do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-06-09-2019/

Cyklu audycji leśnych „Z Łosiem przez las” można słuchać w Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni „Radio dla Ciebie” na 103,4 FM w każdy piątek o godz. 6.35.

Link do wszystkich audycji:

https://www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/z-losiem-przez-las/